Uitleg kwalificatie Winterspelen 2018

Uitleg kwalificatie Winterspelen 2018

19 oktober 2017


Schaatsers kunnen tijdens de eerste vier World Cups van dit olympisch seizoen startplekken vergaren voor hun land. Het nationaal olympisch comité van het land mag dan zelf bepalen welke schaatser het land vertegenwoordigd op de Winterspelen. In Nederland zal deze startplekken definitief verdeeld worden op het olympisch kwalificatie toernooi (OKT). Dit OKT wordt in de periode tussen kerst en oudjaarsdag georganiseerd. Van 26 tot en met 30 december om precies te zijn.

Een land kan niet een onbeperkt aantal startplekken verzamelen. Het aantal landgenoten per discipline is namelijk beperkt. Het verzekeren van een startplek voor je land gebeurt op basis van de resultaten bij de eerste vier World Cups. Met de resultaten van deze World Cups worden twee ranglijsten per discipline opgesteld, de zogenoemde Special Olympic Qualification Classification (SOQC) lijsten.

De eerste SOQC lijst is een puntenranglijst en is een kopie van het World Cup klassement. De top van deze SOQC puntenranglijst plaatst zich direct, het aantal verschilt per discipline (zie de tabel hieronder voor het maximale aantal). De tweede SOQC lijst is een tijdenranglijst en dit zijn de snelste tijden per schaatser gereden tijdens één van de vier World Cups. Het aantal nog te verstrekken startplekken wordt uitgedeeld aan de top van deze tijdenranglijst die nog geen startplek hebben veilig gesteld en waarvan het land nog niet het maximaal aantal bemachtigd heeft.

disciplinemaximaal aantal
startplekken
startplekken op basis
van WC punten
(SOQC puntenranglijst)
startplekken op basis
van WC tijden
(SOQC tijdenranglijst)
maximaal aantal
startplekken per land
mannen
500 meter3620163
1000 meter3620163
1500 meter3620163
5000 meter241683
10.000 meter12842
mass start242402
achtervolging8 teams6 teams2 teams1 team
vrouwen
500 meter3220123
1000 meter3220123
1500 meter3220123
3000 meter241683
5000 meter12842
mass start242402
achtervolging8 teams6 teams2 teams1 team

Noot: Bij de World Cups wordt er gewerkt met een combinatie klassement voor de langste twee afstanden (5000 en 10.000 meter mannen en 3000 en 5000 meter vrouwen). De startplekken voor de 10.000 meter mannen die op basis van het klassement worden verdeeld (SOQC puntenranglijst) worden dus op basis van resultaten van beide afstanden vergeven, dus zowel de 5000 als 10.000 meter. De SOQC tijdenranglijst wordt samengesteld met alleen World Cup tijden van de enige 10.000 meter die er in World Cup verband gereden wordt, namelijk tijdens het tweede weekend in Stavanger. Hetzelfde geldt voor de vrouwen, maar dan is de langste afstand 5000 meter.

Tijdens het seizoen zal SchaatsStatistieken.nl de actuele stand van de verdeling van de startplekken bijhouden.
Hieronder een voorbeeld van de verdeling van startplekken bij mannen op basis van de eerste vier World Cups van het vorige seizoen (2016-2017).

500 meter mannen

#naam
Eerste 20 startplekken op basis van SOQC puntenlijstWC punten
1Pavel KulizjnikovRUS425
2Ruslan MurasjovRUS305
3Dai Dai NtabNED248
4Tingyu GaoCHN237
5Mitch WhitmoreUSA232
6Tae-yoon KimKOR221
7Mika PoutalaFIN220
8Artur WaśPOL210
9Roman KretsjKAZ203
10Laurent DubreuilCAN195
11Jan SmeekensNED190
12Kai VerbijNED189
13Tsubasa HasegawaJPN188
14Min-kyu ChaKOR180
Ronald MulderNED176
15Nico IhleGER172
16Jun-ho KimKOR122
17Håvard LorentzenNOR115
18Alex Boisvert-LacroixCAN82
19Yuma MurakamiJPN75
20William DuttonCAN58
Startplekken aangevuld met SOQC tijdenlijstsnelste WC tijd
21Artjom KuznetsovRUS0.34,94
22Ching-Yang SungTPE0.34,98
Christopher FiolaCAN0.35,02
23Daniel GreigAUS0.35,03
24Shunsuke NakamuraJPN0.35,11
Ryohei HagaJPN0.35,20
Aleksej JesinRUS0.35,21
25Jiaxuan XieCHN0.35,22
26Pekka KoskelaFIN0.35,24
27Artur NogalPOL0.35,24
28David BosaITA0.35,24
29Espen HvammenNOR0.35,27
30Mirko NenziITA0.35,27
Michail KazelinRUS0.35,33
Michel MulderNED0.35,35
Tae-bum MoKOR0.35,37
Alexandre St. JeanCAN0.35,40
31Kimani GriffinUSA0.35,43
32Jonathan GarciaUSA0.35,44
Eikichi SakamotoJPN0.35,45
33Ignat GolovatjoekBLR0.35,46
34Artjom KrikunovKAZ0.35,51
35Yanzhe LiCHN0.35,51
Takuro OdaJPN0.35,54
36Piotr MichalskiPOL0.35,55
Denis KovalRUS0.35,56
R1Denny IhleGER0.35,58
Zhongsheng MuCHN0.35,59
Gilmore JunioCAN0.35,59
Kjeld NuisNED0.35,63
R2Pedro CausilCOL0.35,65
R3Stanislav PalkinKAZ0.35,70
Sebastian KlosinskiPOL0.35,72
Daichi YamanakaJPN0.35,77
Pim SchipperNED0.35,80
R4Joel DufterGER0.35,80
landstartplekken
AustraliëAUS1
Wit-RuslandBLR1
CanadaCAN3
ChinaCHN3
FinlandFIN2
DuitslandGER1
ItaliëITA2
JapanJPN3
KazachstanKAZ2
Zuid-KoreaKOR3
NederlandNED3
NoorwegenNOR2
PolenPOL3
RuslandRUS3
TaiwanTPE1
Verenigde StatenUSA3
total36
reserveplekken
DuitslandGERR1
ColombiaCOLR2
KazachstanKAZR3
DuitslandGERR4

1000 meter mannen

#naam
Eerste 20 startplekken op basis van SOQC puntenlijstWC punten
1Kjeld NuisNED300
2Vincent De HaîtreCAN230
3Pavel KulizjnikovRUS220
4Kai VerbijNED190
5Nico IhleGER180
6Shani DavisUSA169
7Håvard LorentzenNOR165
8Joey MantiaUSA138
9Jin-soo KimKOR136
10Mika PoutalaFIN132
11Takuro OdaJPN107
12Alexandre St. JeanCAN104
13Jonathan GarciaUSA97
14Thomas KrolNED97
15Joel DufterGER90
Mitch WhitmoreUSA89
16Denis JuskovRUS68
17Min-kyu ChaKOR66
18Sebastian KlosinskiPOL62
19Shunsuke NakamuraJPN57
20Tae-yoon KimKOR56
Startplekken aangevuld met SOQC tijdenlijstsnelste WC tijd
21Ruslan MurasjovRUS1.09,24
22Laurent DubreuilCAN1.09,66
Aleksej JesinRUS1.09,89
Pim SchipperNED1.09,91
23Taru KondoJPN1.10,07
24Denis KuzinKAZ1.10,08
25Sindre HenriksenNOR1.10,20
Dai Dai NtabNED1.10,22
Viktor LobasRUS1.10,24
26Piotr MichalskiPOL1.10,27
Denny MorrisonCAN1.10,31
27Daniel GreigAUS1.10,31
28Fjodor MezentsevKAZ1.10,44
Gerben JorritsmaNED1.10,46
Richard MacLennanCAN1.10,52
29David AnderssonSWE1.10,55
30Bailin LiCHN1.10,59
Christopher FiolaCAN1.10,61
Tsubasa HasegawaJPN1.10,61
Lucas van AlphenNED1.10,62
31Pekka KoskelaFIN1.10,64
Tae-bum MoKOR1.10,64
32Zbigniew BródkaPOL1.10,65
Kirill GolubevRUS1.10,72
33Marten LiivEST1.10,74
34Stanislav PalkinKAZ1.10,79
Shota NakamuraJPN1.10,81
35Ignat GolovatjoekBLR1.10,87
36Bart SwingsBEL1.10,89
R1Espen HvammenNOR1.10,90
Makoto OwadaJPN1.10,91
Yuto FujinoJPN1.10,95
Alex Boisvert-LacroixCAN1.10,96
R2Fan YangCHN1.10,98
R3Mirko NenziITA1.11,00
R4Pedro CausilCOL1.11,04
landstartplekken
AustraliëAUS1
BelgiëBEL1
Wit-RuslandBLR1
CanadaCAN3
ChinaCHN1
EstlandEST1
FinlandFIN2
DuitslandGER2
JapanJPN3
KazachstanKAZ3
Zuid-KoreaKOR3
NederlandNED3
NoorwegenNOR2
PolenPOL3
RuslandRUS3
ZwedenSWE1
Verenigde StatenUSA3
total36
reserveplekken
NoorwegenNORR1
ChinaCHNR2
ItaliëITAR3
ColombiaCOLR4

1500 meter mannen

#naam
Eerste 20 startplekken op basis van SOQC puntenlijstWC punten
1Joey MantiaUSA270
2Denis JuskovRUS260
3Kjeld NuisNED205
4Patrick RoestNED180
5Sverre Lunde PedersenNOR171
6Bart SwingsBEL170
7Shota NakamuraJPN166
8Shani DavisUSA158
9Sven KramerNED145
10Vincent De HaîtreCAN132
11Sergej TrofimovRUS113
Thomas KrolNED112
12Håvard LorentzenNOR108
13Sergej GrjaztsovRUS100
14Min-seok KimKOR99
15Jan SzymańskiPOL65
16Taru KondoJPN63
17Peter MichaelNZL49
18Zbigniew BródkaPOL47
19Andrea GiovanniniITA41
20Brian HansenUSA37
Startplekken aangevuld met SOQC tijdenlijstsnelste WC tijd
21Takuro OdaJPN1.47,24
22Konrad NiedźwiedzkiPOL1.47,25
23Sindre HenriksenNOR1.47,33
Pim SchipperNED1.47,73
Shane WilliamsonJPN1.47,75
24Ted-Jan BloemenNED1.47,78
Douwe de VriesNED1.47,81
Jan BlokhuijsenNED1.47,83
Sebastian KlosinskiPOL1.47,86
25Alexis ContinFRA1.47,93
26Denis KuzinKAZ1.48,11
Lucas van AlphenNED1.48,22
27David AnderssonSWE1.48,25
28Denny MorrisonCAN1.48,26
29Hyeong-Joon JooKOR1.48,52
30Hubert Hirschbichler (1991)GER1.48,55
31Jin-soo KimKOR1.48,59
Daniil SinitsinRUS1.48,85
Seung-hoon LeeKOR1.49,03
32Nicola TumoleroITA1.49,13
33Michele MalfattiITA1.49,20
Viktor LobasRUS1.49,20
Emery LehmanUSA1.49,22
34Konrád NagyHUN1.49,28
35Fjodor MezentsevKAZ1.49,50
36Reyon KayNZL1.49,62
R1Nils van der PoelSWE1.49,65
R2Marten LiivEST1.49,69
Gerben JorritsmaNED1.49,69
Tomoya WatanabeJPN1.49,71
R3Vitalij MikhajlovBLR1.49,80
R4Stanislav PalkinKAZ1.49,84
R5Livio WengerSUI1.49,93
Adrian WielgatPOL1.49,94
Simen Spieler NilsenNOR1.50,10
R6Bailin LiCHN1.50,17
landstartplekken
BelgiëBEL1
CanadaCAN3
FrankrijkFRA1
DuitslandGER1
HongarijeHUN1
ItaliëITA3
JapanJPN3
KazachstanKAZ2
Zuid-KoreaKOR3
NederlandNED3
NoorwegenNOR3
Nieuw-ZeelandNZL2
PolenPOL3
RuslandRUS3
ZwedenSWE1
Verenigde StatenUSA3
total36
reserveplekken
ZwedenSWER1
EstlandESTR2
Wit-RuslandBLRR3
KazachstanKAZR4
ZwitserlandSUIR5
ChinaCHNR6

5000 meter mannen

#naam
Eerste 16 startplekken op basis van SOQC puntenlijstWC punten
1Jorrit BergsmaNED260
2Peter MichaelNZL230
3Erik Jan KooimanNED210
4Sven KramerNED200
5Ted-Jan BloemenNED193
6Patrick BeckertGER191
Douwe de VriesNED165
7Moritz Geisreiter (1987)GER148
8Bart SwingsBEL140
9Andrea GiovanniniITA131
10Ryosuke TsuchiyaJPN113
11Nicola TumoleroITA89
12Jordan BelchosCAN85
Patrick RoestNED80
13Shane WilliamsonJPN78
14Alexis ContinFRA73
15Sverre Lunde PedersenNOR71
16Davide GhiottoITA60
Startplekken aangevuld met SOQC tijdenlijstsnelste WC tijd
Jan BlokhuijsenNED6.19,31
Evert HoolwerfNED6.19,40
Mats StoltenborgNED6.22,22
Bob de VriesNED6.23,62
17Daniil SemerikovRUS6.25,08
18Seung-hoon LeeKOR6.25,12
19Daniil SinitsinRUS6.25,69
Michele MalfattiITA6.26,81
20Dmitrij BabenkoKAZ6.27,01
21Viktor Hald ThorupDEN6.28,30
22Nils van der PoelSWE6.28,32
23Vitalij MikhajlovBLR6.28,58
24Seitaro IchinoheJPN6.28,76
R1Jan SzymańskiPOL6.28,97
R2Reyon KayNZL6.29,28
R3Simen Spieler NilsenNOR6.29,55
R4Sindre HenriksenNOR6.29,59
Thomas Henrik SøftelandNOR6.30,13
Shota NakamuraJPN6.32,29
R5Linus HeideggerAUT6.32,54
R6Min-seok KimKOR6.33,05
landstartplekken
BelgiëBEL1
Wit-RuslandBLR1
CanadaCAN2
DenemarkenDEN1
FrankrijkFRA1
DuitslandGER2
ItaliëITA3
JapanJPN3
KazachstanKAZ1
Zuid-KoreaKOR1
NederlandNED3
NoorwegenNOR1
Nieuw-ZeelandNZL1
RuslandRUS2
ZwedenSWE1
total24
reserveplekken
PolenPOLR1
Nieuw-ZeelandNZLR2
NoorwegenNORR3
NoorwegenNORR4
OostenrijkAUTR5
Zuid-KoreaKORR6

10.000 meter mannen

#naam
Eerste 8 startplekken op basis van SOQC puntenlijstWC punten
1Jorrit BergsmaNED260
2Peter MichaelNZL230
3Erik Jan KooimanNED210
Sven KramerNED200
4Ted-Jan BloemenNED193
5Patrick BeckertGER191
Douwe de VriesNED165
6Moritz Geisreiter (1987)GER148
7Bart SwingsBEL140
8Andrea GiovanniniITA131
Startplekken aangevuld met SOQC tijdenlijstsnelste WC tijd
Bob de VriesNED12.47,53
Jouke HoogeveenNED12.58,21
9Nils van der PoelSWE13.04,79
10Jordan BelchosCAN13.09,84
11Ryosuke TsuchiyaJPN13.12,82
12Aleksandr RumjantsevRUS13.16,54
R1Davide GhiottoITA13.21,30
Nicola TumoleroITA13.21,73
R2Thomas Henrik SøftelandNOR13.22,72
R3Seung-hoon LeeKOR13.25,71
Michele MalfattiITA13.25,74
R4Jevgenij SerjajevRUS13.26,90
landstartplekken
BelgiëBEL1
CanadaCAN2
DuitslandGER2
ItaliëITA1
JapanJPN1
NederlandNED2
Nieuw-ZeelandNZL1
RuslandRUS1
ZwedenSWE1
total12
reserveplekken
ItaliëITAR1
NoorwegenNORR2
Zuid-KoreaKORR3
RuslandRUSR4

mass start mannen

#naam
Eerste 24 startplekken op basis van SOQC puntenlijstWC punten
1Seung-hoon LeeKOR262
2Andrea GiovanniniITA190
3Joey MantiaUSA178
4Fabio FrancoliniITA157
5Evert HoolwerfNED150
6Peter MichaelNZL148
7Jorrit BergsmaNED148
8Ryosuke TsuchiyaJPN146
9Bart SwingsBEL140
10Livio WengerSUI129
11KC BoutietteUSA122
12Alexis ContinFRA118
13Reyon KayNZL116
14Jordan BelchosCAN98
15Vitalij MikhajlovBLR89
16Shane WilliamsonJPN87
17Viktor Hald ThorupDEN80
18Dmitrij BabenkoKAZ44
19Min-seok KimKOR42
Gerben JorritsmaNED34
20Valerij KonysjevRUS32
21Olivier JeanCAN30
Arjan StroetingaNED28
22Linus HeideggerAUT26
23Roland CieślakPOL16
24Armin HagerAUT16
R1Mathias VostéBEL14
Christopher FiolaCAN12
Ian QuinnUSA10
R2Josh CapponiAUS8
R3Sebastian DruszkiewiczPOL8
R4Stefan Due SchmidtDEN6
R5Marcin BachanekPOL6
R6Yu WuCHN4
Hongli WangCHN2
landstartplekken
OostenrijkAUT2
BelgiëBEL1
Wit-RuslandBLR1
CanadaCAN2
DenemarkenDEN1
FrankrijkFRA1
ItaliëITA2
JapanJPN2
KazachstanKAZ1
Zuid-KoreaKOR2
NederlandNED2
Nieuw-ZeelandNZL2
PolenPOL1
RuslandRUS1
ZwitserlandSUI1
Verenigde StatenUSA2
total24
reserveplekken
BelgiëBELR1
AustraliëAUSR2
TsjechiëCZER3
DenemarkenDENR4
PolenPOLR5
ChinaCHNR6

Ploegenachtervolging mannen

#land
Eerste 24 startplekken op basis van SOQC puntenlijstWC punten
1NederlandNED280
2NoorwegenNOR270
3JapanJPN270
4ItaliëITA230
5Zuid-KoreaKOR210
6CanadaCAN210
Startplekken aangevuld met SOQC tijdenlijstsnelste WC tijd
7Nieuw-ZeelandNZL3.45,03
8PolenPOL3.45,04
R1RuslandRUS3.46,00
R2DuitslandGER3.47,34
R3Verenigde StatenUSA3.48,49
landstartplekken
CanadaCAN1
ItaliëITA1
JapanJPN1
Zuid-KoreaKOR1
NederlandNED1
NoorwegenNOR1
Nieuw-ZeelandNZL1
PolenPOL1
total8
reserveplekken
RuslandRUSR1
DuitslandGERR2
Verenigde StatenUSAR3
NB: Zuid-Korea (KOR) is als organiserend land verzekerd van startplek in de ploegenachtervolging.

/*